QUIXX® Здравен съветник

Есен – сезон на промени в работата, училището и детската градина

Есента е сезон на промяната, при това не само за листата на дърветата. Много деца започват да посещават ново училище или нова детска градина, родителите започват нова работа. Всички тези промени могат да окажат влияние на здравето.

Всички живи същества са изключително адаптивни към промените в околната среда. Затова рибите дишат чрез хрилете, които са приспособени за извличане на кислород от водата, а бозайниците дишат чрез дробовете, които използват кислород от въздуха. Този вид развитие е еволюирал в продължение на милиони години. В много по-малък мащаб всеки от нас се адаптира към собствената си среда. Например, когато сме изложени на слънце през лятото, кожата ни потъмнява, за да ни предпази от ултравиолетовите лъчи. Когато засилим физическата си активност, мускулите ни укрепват, за да ни вършат по-добра работа. А когато сме изложени на потенциално вредни микроорганизми, имунната ни система произвежда специфични антитела и клетки, за да се бори срещу тях.

От друга страна обаче промените в средата оказват влияние върху здравето. Въздухът, който дишаме, има огромно въздействие върху състоянието ни. Климатизираните помещения през лятото и отоплението през зимата са риск за здравето, тъй като въздухът обикновено е сух и  изсушава лигавицата на носа и на дихателните пътища, което засяга техните функции.

За подобряване на климата на закрито може да помогне редовното проветряване и използването на овлажнител за въздух. Също така можете да използвате почистващ и овлажняващ спрей като QUIXX® soft, за да предотвратите изсушаването на лигавицата. Той помага и при проблеми, свързани с цялостното замърсяване на въздуха от различни причинители.

Алергените, като тревните полени и домашните акари, могат да причинят пристъпи на алергичен ринит. Когато пътувате или сменяте средата, не можете да сте сигурни дали алергените, към които сте чувствителни, не са в повишена концентрция на новото място. За съжаление, в много случаи контактът не може да бъде избегнат.

Патогените, като бактерии и вируси, могат да причинят инфекциозни болести. А те могат да се предават по много начини. При въздушно-капковите инфекции предаването става чрез кашляне, кихане или говорене, докато контактно предаваните инфекции се разпространяват чрез докосване (директно) или чрез предмети заразени с патогени (индиректно). Известно е, че в детските градини лесно възникват различни инфекциозни болести. Сред факторите, които допринасят за разпространението им, са близкият физически контакт, големият брой дейности, които включват контакт с телесни течности или екскреция, и липсата на имунна защита, особено при много малки деца. Редовното миене на ръцете със сапун и топла вода намалява риска от контактно предаване на болести между персонала и децата.